Tema : Atmosfera dhe perberesit e saj
Objektivat: Në fund të orës së mësimit, nxënësit duhet të jenë të
aftë:
-- të emërtojnë
elementet përbërëse të atmosferës;
-- të tregojnë
shtresat përbërëse të atmosferës;
-- të
shpjegojnë rëndësinë e atmosferës për jetën në Tokë.
Fjalë kyç: atmosferë, oksigjen, azot, dioksid karboni, troposferë, stratosphere
mezosferë, jonosferë, ekzosfere.
Mjetet: teksti
i nxënësit, materiale nga interneti, “Enciklopedia për fëmijë”.
Struktura e mësimit:ERR
Fazat
e strukturës
|
Strategjitë
mësimore
|
Veprimtaritë
e nxënësit
|
Evokim
(nxitja
për të nxënë)
|
Parashikim
me terma paraprak
|
Diskutim i ideve
Paraqitja grafike e
ideve
|
Realizim i kuptimit
(përpunimi i përmbajtjes)
|
Harta
e koncepteve semantike
|
Par
aqitje grafike e
informacionit
|
Reflektim
(konsolidimi i të nxënit)
|
Pune
praktike
|
Nxitje
e diskutimit
Eksperiment
|
Zhvillimi i mësimit
Evokim:
(Parashikim me terma paraprak)
I nxjerr nxënësit jashtë dhe u
kërkon atyre të vrapojnë me fluger në duar. Pas ca
sekondash, i përplas duart dhe
nxënësit ndalojnë. I pyes nxënësit:
-- ,Çfarë ndodhi me flugerin tuaj
kur vrapuat?
-- Kush e bëri flugerin të
rrotullohet?
-- A e shohim ne ajrin?
-- Tregoni shembuj të tjerë që tregojnë praninë e ajrit.
Veprimtarit te nxenesit
Nxenesit iu pergjigjen pyetjeve <kur ne vrapuam flugeri filloi te
rrotullohej. Ajo cfare e beri flugerin te rrotullohej ishte era\ajeri . ajerin
nuk e shohim por ne e ndjejme ate.
Realizim i kuptimit: (organizuesi grafik i analogjise)
Nxënësve u kërkohet të lexojnë informacionin e librit duke nënvizuar fjalët
kyç. Mësuesja
drejton diskutimin për të shpjeguar kuptimin e tyre dhe, në të njëjtën
kohë, plotësohet organizuesi grafik në tabelë.
Pyetjet që u drejtohen nxënësve:
-- Ç’është atmosfera? Përse
shërben ajo?
-- Cilat janë elementet që e përbëjnë atë?
-- Si quhen
shtresat përbërëse të atmosferës?
Eshte? element natyror i
mjedisit
me trashesi 1500m Shtresat?
troposfera
mbeshtjellje e gazte jonosfere
Atmosfera
|
azoti,ozoni stratosfere
oksigjeni, ekzosfere
dioksidi i karbonit
Sherben? Per zhvillimin e
jetes
pluhuri, avuj uji
ruan ngrohtesine e tokes
permban gazet e domosdoshme
zhvillohen dukurite atmosferike
mbron token nga rrezet e demshme te diellit
Reflektim:
pune praktike
Pas punimit te hartes semantike ju kërkoj nzënësvë
informacionet shtesë që kanë marë në libra të ndryshëm apo në internet. Lexohet
informacioni nga nga dy nxenes. Atmosfera (nga greq atmós - "avull" dhe sfera - "lëmsh")
është një shtresë gazesh që mbulon një trup qiellor . Ajo përbëhet shpesh nga një përzierje gazrash të
ndryshëm, dhe mbahet e mbërthyer nga fuqia e rëndesës në trupat qiellorë. Atmosfera është në sipërfaqe më e
dendur dhe me rritjen e lartësisë shkon duke u rralluar. Përbërja
fillestare atmosferike është e lidhur në përgjithësi me kimine dhe temperaturën
e mjegullnajave lokale diellore gjatë formimit planetar dhe ikjes se mëvonshme
të gazeve të brendshme. Këto atmosferës origjinale te evolucionit ka pësuar
shumë me kalimin e kohës, me pronat e ndryshme të çdo planeti që rezulton në
rezultate shumë të ndryshme.
Si përfundim u kërkoj
nxënësve të kryejnë eksperimentin: I udhëzoj se si duhet të veprojnë, duke marë
një gotë plot me ujë dhe mbi të mbështetet një kartolinë, ku ana e lustruar të
jetë nga uji. Duke e mbajtur mirë me një dorë kartolinën me dorën tjetër e
kthejmë përmbys gotën. Nëse e heqim ngadalë doren shohim se kartolina qëndron
ngjitur me gotën dhe uji nuk derdhet. Në këtë rast ushtron forcë mbi kartolinën
shtypja atmosferike që ka forcë më të madhe se pesha e ujit që ndodhet në gotë.
Vlerësimi:
Nxënësit
vlerësohen me notë për përgjigjet, për bashkëpunimin dhe pjesëmarrjen.